Forum o plućnoj hipertenziji 2025: Rana dijagnoza i dostupnost terapije ključni za kvalitet života pacijenata
U Sava Centru u Beogradu održan je Forum o plućnoj hipertenziji 2025, koji je okupio vodeće domaće i međunarodne stručnjake iz oblasti kardiologije, pulmologije, farmacije, kao i medicinske sestre i predstavnike pacijenata.
- 09 Jun, 2025
- 1 godina ranije
Tokom dvodnevnog skupa razmenjena su najnovija saznanja i iskustva u lečenju plućne arterijske hipertenzije (PAH), retke, ali ozbiljne bolesti koja pogađa 1–2% odrasle populacije.
Naglašena je ključna uloga rane dijagnoze i individualizovanog pristupa lečenju u poboljšanju kvaliteta života obolelih. Profesor dr Arsen Ristić, predsednik Udruženja za plućnu hipertenziju Srbije, ukazao je na značaj edukacije zdravstvenih radnika i bolje saradnje među specijalistima, kao i potrebu da pacijenti brže dobiju pristup novim terapijama.
Poseban segment Foruma bio je posvećen inovacijama u farmakoterapiji, uključujući kombinovane i ciljane terapije koje omogućavaju bolju kontrolu bolesti. Danijela Pešić, predsednica Udruženja obolelih od plućne hipertenzije, istakla je da je uz adekvatnu terapiju moguće značajno poboljšati svakodnevno funkcionisanje i kvalitet života.
Učesnici su poručili da je neophodno povećati svest o simptomima PAH-a, poput umora i otežanog disanja, kako bi se dijagnoza postavljala ranije, i naglasili važnost pravovremenog obezbeđivanja savremene terapije za sve pacijente u Srbiji i regionu.
RS LAŽOMER: BLOKADERI U KOSJERIĆU I ZAJEČARU
Najnovije vesti
Odbojkaši Srbije poraženi od Amerikanaca u Ligi nacija
- 28 Jun, 2026
- 9 sati ranije
Aleksandra Joksimović u „Licu nacije“: Kako se menjaju Britanija i Evropska unija
- 28 Jun, 2026
- 12 sati ranije
Pavle Popović najbolji bokser 44. „Vojvođanske omladinske zlatne rukavice“
- 28 Jun, 2026
- 12 sati ranije
Adriana Vilagoš druga na mitingu Dijamantske lige u Parizu
- 28 Jun, 2026
- 12 sati ranije
