RTV Pančevo.

RTV Pančevo.

Radio Televizija Pančevo je preduzeće koje je registrovano za emitovanje televizijskog i radijskog programa. Radio Pančevo je počelo da radi u aprilu 1980. godine, TV Pančevo u decembru 1992. godine, dok je internet stranica RTV Pančevo prvi put postavljena 21. decembra 2009. godine.

SARONG I PAREO, KOJA JE RAZLIKA?

Sarong i pareo, dva slična ali ipak različita odevna predmeta, neizostavan su modni dodatak za plažu i opuštanje. Oba su nastala iz potrebe za laganom odećom prikladnom za tropsku klimu, no njihovo poreklo i put do svetske popularnosti donekle se razlikuju.

Sarong i pareo - sličnosti i razlike


Sarong i pareo, dva slična ali ipak različita odevna predmeta, neizostavan su modni dodatak za plažu i opuštanje. Oba su nastala iz potrebe za laganom odećom prikladnom za tropsku klimu, no njihovo poreklo i put do svetske popularnosti donekle se razlikuju.

 

Poreklo saronga i parea


Sarong potiče sa ostrva Indonezije i Malezije, gde se tradicionalno nosi omotan oko struka ili preko ramena. Izraz "sarong" dolazi od malajske reči "sarung", što znači omotač ili košuljica. Tradicionalno se izrađuje od pamuka ili svile, često sa živopisnim uzorcima i bojama.

S druge strane, pareo vuče korene iz Polinezije. Izvorno se izrađivao od kore drveta, tehnikom zvanom tapa. Dolaskom kitolovaca i misionara u 18. veku, pareo se počeo izrađivati od pamučnih i lanenih tkanina, koje su se pokazale praktičnijim za svakodnevnu upotrebu.

 

Upotreba i stilovi nošenja


I sarong i pareo za plažu su svestrani odevni predmeti koji se mogu nositi na razne načine - omotani oko struka kao suknja, prebačeni preko ramena, pa čak i kao haljina ili ogrtač. Ipak, postoje neke razlike u načinu na koji se tradicionalno nose.

 

Vezivanje saronga i parea


Sarong se obično omotava oko tela i učvršćuje čvorom ili kopčom. Može se nositi kao suknja, haljina ili ogrtač, u zavisnosti od veličine i načina vezivanja. Muškarci ga često nose omotanog oko struka, dok ga žene nose i kao gornji deo odeće.

Pareo se najčešće nosi labavo omotan ili samo prebačen preko tela. Polinežanke su ga tradicionalno nosile omotanog oko struka kao suknju, ponekad ga koristeći i kao improvizovanu mrežu za lov na rakove u plićacima. Danas se pareo često koristi kao pokrivalo za telo nakon kupanja ili za ležerno izležavanje na plaži.

 

Pareo za plažu - neizostavan modni dodatak

 

Zahvaljujući slikama Pola Gogena i pričama istraživača poput Pjera Lotija, pareo je stekao svetsku slavu kao simbol egzotike i ležernog stila života. Push up kupaći kostimi u kombinaciji sa šarenim pareom, nezaobilazan su modni izraz za plažu i letnje dane.

Lepršavost i lakoća parea čine ga idealnim za prebacivanje preko kupaćeg kostima, kao i za opuštanje u visećoj mreži ili na peškiru na plaži nakon kupanja. Postao je omiljen izbor za pokrivanje tela nakon izlaska iz vode, ali i kao modni dodatak za koktel zabave i letnje večeri.

 

Značaj saronga i parea u kulturama Azije i Okeanije


I sarong i pareo duboko su utkani u tradiciju i kulturu zemalja iz kojih potiču. Više od običnog odevnog predmeta, oni predstavljaju način života i vrednosti svojih naroda.

U Indoneziji i Maleziji, sarong je neizostavan deo tradicionalne nošnje, kako za svakodnevne prilike, tako i za svečanosti i obrede. Razni uzorci i boje saronga nose posebna značenja i poruke.

Na sličan način, pareo je u Polineziji simbol ležernosti, jednostavnosti i povezanosti sa prirodom. Polinežani svake godine obeležavaju Dan parea, kada se svi podstiču da nose pareo kao u stara vremena, slaveći svoje običaje i kulturu.

Iako su i sarong i pareo osvojili svet kao modni dodaci, za narode iz kojih potiču oni predstavljaju nešto mnogo dublje - izraz identiteta, tradicije i ponosa na sopstvenu kulturu. Noseći ih, odajemo počast bogatoj baštini Azije i Okeanije koja je svetu podarila ove jedinstvene i svestrane odevne predmete.