U Srbiji registrovan 14.081 slučaj oboljenja sličnih gripu, pik u naredne dve nedelje
Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”, u Srbiji je ukupno registrovan 14.081 slučaj oboljenja sličnih gripu, sa srednjim intenzitetom virusne aktivnosti, a u naredne dve nedelje se bližimo piku obolevanja, rekla je za Tanjug dr Milunka Milinković, epidemiolog tog instituta.
- 12 Februar, 2025
- 1 godina ranije
FOTO: Pixabay
- “Prema podacima pete izveštajne nedelje, ukupno je obolelo nešto preko 14 hiljada osoba od oboljenja sličnih gripu i oko 17 hiljada akutnih respiratornih virusnih infekcija” - rekla je ona.
Prema njenim rečima, ova epidemiološka situacija je očekivana za ovaj period godine, a u narednom periodu, za nedelju ili dve, bližimo se piku obolevanja. “Registrovan je srednji intenzitet virusne aktivnosti i virus gripa je široko geografski rasprostranjen u našoj zemlji. Registrovan je na teritoriji 24 okruga” - rekla je dr Milinković.
Kako navodi, najčešće su obolela deca predškolskog i školskog uzrasta, ali obolevaju sve osobe.
- “Prioritetne grupe za vakcinaciju protiv gripa jesu pre svega osobe starije od 65 godina, osobe koje imaju neko hronično oboljenje. Blagovremena vakcinacija jeste pre početka sezone kako bi se razvio imunitet na vreme, međutim možemo reći da ni sada nije kasno i ove ugrožene kategorije mogu da se vakcinišu” - rekla je dr Milinković.
Do sada je, kako je navela, vakcinisano približno 300 hiljada naših sugrađana, a vakcine su i dalje dostupne u domovima zdravlja.
Najnovije vesti
Pančevci ujedinjeni u borbi za stabilnu i bezbednu Srbiju
- 27 Jun, 2026
- 6 sati ranije
Pančevci zajedno sa ostatkom Srbije stali u odbranu države
- 27 Jun, 2026
- 6 sati ranije
Kapiten fudbalera Zelenortskih Ostrva Rajan Mendeš pod istragom, optužen za silovanje
- 27 Jun, 2026
- 6 sati ranije
Odbojkaši Srbije ubedljivo poraženi od Francuske u Ligi nacija
- 27 Jun, 2026
- 6 sati ranije
