RTV Pančevo.

RTV Pančevo.

Radio Televizija Pančevo je preduzeće koje je registrovano za emitovanje televizijskog i radijskog programa. Radio Pančevo je počelo da radi u aprilu 1980. godine, TV Pančevo u decembru 1992. godine, dok je internet stranica RTV Pančevo prvi put postavljena 21. decembra 2009. godine.

Trener košarkaša Crvene zvezde Ibon Navaro: Pritisak ima čovek koji mora da prehrani porodicu VIDEO

Nekoliko dana pošto je stigao u Beograd i počeo sa radom, trener košarkaša Crvene zvezde Ibon Navaro, razgovarao je sa medijskim timom kluba sa Malog Kalemegdana i govorio o prvim utiscima u Beogradu, planovima, ambicijama i izgledu crveno-belog tima, koji će sa klupe predvoditi.

Foto: KK Crvena zvezda

Kako se osećate posle dva dana u Beogradu? Da li ste imali priliku da osetite atmosferu grada?

"Veoma sam počastvovan i zahvalan što sam ovde. Biti deo ovako velikog kluba, ne samo u Srbiji već i u Evropi, velika je prilika za mene. Sve što sam do sada video je izuzetno pozitivno – organizacija je sjajna, ljudi su sjajni, svi se trude da mi pomognu da se što pre prilagodim. Za sada imam samo lepe reči o ovom iskustvu", poče je Navaro.

Sada kada ste i zvanično trener Crvene zvezde, opišite nam kako je tekao ceo proces. Vest da dolazite u Zvezdu bila je veliko i veoma prijatno iznenađenje za navijače, ali i za celu košarkašku javnost u Srbiji.

"Odluku da napustim Malagu doneo sam tokom nedelje u kojoj smo igrali poslednju utakmicu regularnog dela sezone u Vitoriji. To je bilo u petak, a mislim da me je već u nedelju uveče agent pozvao i rekao mi za interesovanje Crvene zvezde. Iskreno, bio sam iznenađen. Posle toga sam morao da završim sve obaveze u Malagi. Proveo sam tamo četiri i po godine i nosim samo lepe uspomene iz tog perioda, ali osećao sam da je došao trenutak da otvorim novo poglavlje i započnem novu avanturu. Ne mogu da zamislim bolje mesto za to od Beograda i Crvene zvezde.

Da li vas je ponuda Crvene zvezde iznenadila?

"Znate, postoje zemlje u kojima je košarka mnogo više od sporta – ona je religija. Srbija je jedna od njih. Svi znaju za rivalitet dva velika kluba iz istog grada. Gledate te utakmice na televiziji i pomislite kako mora biti neverovatno biti tamo kao navijač. Možete da zamislite kako je tek treneru.Živeti u mestu gde je košarka više od sporta predstavlja veliko iskustvo."

Znamo da ste trener koji voli izazove i pritisak, ali da li vam sve ovo donosi dodatnu odgovornost?

"Ja ne verujem da je ovo pravi pritisak. Pravi pritisak je kada čovek mora da prehrani porodicu i zna da, ako ne radi i ne zarađuje, neće moći to da učini. To je pritisak. Ovo je više pitanje upravljanja očekivanjima, emocijama, odnosima sa ljudima, porukama i osećanjima. Ako je to pritisak, onda je za mene dobrodošao. Pravi životni pritisak je nešto sasvim drugo."

Priča se da ste maksimalno posvećeni košarci, praktično 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Takođe vas često opisuju kao „trenera igrača“, nekoga ko na treninzima koristi i neke nesvakidašnje metode kako bi održao dobru atmosferu.

"Mislim da je veoma važno razumeti da igrači, stručni štab i svi ljudi oko tima deset meseci funkcionišu kao porodica. Za to vreme prolazite kroz mnogo dobrih i loših trenutaka i morate da znate kako da ih zajedno prebrodite. Više verujem u to da ljude ubedite da prihvate određenu kulturu rada, vrednosti i principe, nego da im samo naređujete šta moraju da rade. Mnogo je bolje kada se svi posvete zajedničkim vrednostima i principima koji će usmeravati njihove odluke i ponašanje – kako igrača, tako i stručnog štaba."

Vaš stil košarke je veoma atraktivan za gledanje – mnogo trčanja, šuteva. Da li želite da Crvena zvezda igra na sličan način?

"Na kraju krajeva, morate da igrate onakvu košarku kakvu vam igrači omogućavaju. Ali svakako, ovo je tim koji je prošle sezone igrao na taj način, a kada je igrao svoju najbolju košarku, upravo je tako izgledao. Razgovarao sam o tome sa Milošem i to je manje-više filozofija koju kao klub i kao tim želimo da negujemo."

Da li već imate predstavu kako bi Crvena zvezda trebalo da izgleda? Već ste počeli da radite zajedno sa Milošem Teodosićem i stručnim štabom.

"Imamo određenu ideju. Međutim, kao što sam rekao, tim igra onako kako mu igrači dozvoljavaju. Trenutno smo u fazi traženja pravih igrača, ali i pravih ljudi. Ne samo dobrih košarkaša, već i pravih karaktera.Još smo u tom procesu i ne možemo da razmišljamo previše unapred. Moramo da rešavamo današnje zadatke i pronađemo ljude koji će upotpuniti roster. Tek tada ćemo videti koji je najbolji put do uspeha."

Uprkos brojnim glasinama i imenima koja se već mesecima pominju u srpskim medijima, pretpostavljamo da već imate formiran stručni štab?

"Da. Većina ljudi u stručnom štabu biće iz kluba. Oni bolje od bilo koga poznaju ABA ligu, domaće prvenstvo, Evroligu, sam klub, navijače i kulturu. Znaju šta treba unaprediti, a šta treba zadržati.
Imam veliko poverenje u njih. Dovešću jednog pomoćnog trenera sa kojim sam radio četiri i po godine u Malagi, a pre toga i u Mursiji. Ipak, verujem da je važno raditi sa ljudima koji su već deo kluba."

Jedan od vaših najvećih uspeha kao trenera dogodio se upravo u Beogradskoj areni sa Unikahom. Možete li da zamislite kako će izgledati trenutak kada za nekoliko meseci izađete pred punu Arenu kao trener Crvene zvezde?

"Jedva čekam taj trenutak. To će biti neverovatno iskustvo i jedan od razloga zbog kojih čovek napušta svoju zemlju, porodicu i mnoge stvari kako bi došao ovde. Nismo došli samo da provodimo vreme. Došli smo da budemo konkurentni, da radimo svoj posao, da uživamo u toj atmosferi i da pokušamo da budemo uspešni."

Kada nije uz košarku, čime se Ibon Navaro bavi? Šta volite da radite u slobodno vreme?

"Volim da čitam, gledam filmove i serije. Kada sezona počne, nema mnogo slobodnog vremena, ali mislim da je važno pronaći ga. Ponekad filmovi mogu da budu inspirativni. Nekada najbolji način da doprete do igrača nije kroz košarkaške snimke, već kroz dobru priču iz filma, priču o gradu, državi, klubu ili životima poznatih ljudi. Takve priče često mogu da pomognu da igrači bolje razumeju određene poruke."

Dakle, čak je i slobodno vreme na neki način povezano sa košarkom?

"Da. Ovo nije samo posao, već način života."

Za kraj, imate li poruku za navijače Crvene zvezde? Šta mogu da očekuju od vas, od tima i vaše ideje košarke u narednim sezonama?

"Pokušaćemo da izgradimo sistem u kojem će svi – igrači, stručni štab i svi ljudi u organizaciji – osećati da su važni i da imaju svoju ulogu u uspehu tima. Naravno, za to je potrebno vreme. Trudićemo se da taj proces bude što brži, ali nemamo mnogo vremena zbog rasporeda i obaveza koje nas očekuju. Ipak, kulturu tima možemo da počnemo da gradimo odmah, kroz razgovore i rad tokom priprema. Na tome ćemo početi da radimo od prvog dana", zaključio je Navaro.