Marija Kalas izgubila glas zbog dermatomiozitisa
Najnovija studija o čuvenoj operskoj pevačici Mariji Kalas, koju je sproveo tim sa Univerziteta u Padovi, dala je novu interpretaciju misterije njenog gubitka glasa, nudeći drugačije kliničko tumačenje povezano sa retkom bolešću dermatomiozitisom.
- 19 Jun, 2026
- 4 sati ranije
Sopran Kalasove nazivan je “glasom dvadesetog veka“, a mit o pevačici je složen i krije misteriju koja je dovela do progresivnog opadanja njenog glasa, prenosi agencija Adnkronos.
Više od pola veka, to se pripisivalo višestrukim faktorima kao što su emocionalni stres, drastičan gubitak težine, prekomerno trošenje glasa, psihološki problemim, ili neželjeni efekti lekova.Italijanska studija, objavljena u časopisu “Journal of Voice“, ponudila je, međutim, drugačije kliničko tumačenje slučaja. Autori istraživanja uzrok pripisuju dermatomiozitisu, inflamatornoj bolesti koja takođe može da utiče na grkljan i respiratorne mišiće. Prema rečima autora, specijalista sa Odeljenja za otorinolaringologiju Univerzitetske bolnice u Padovi i Instituta za istoriju reumatologije, moguće objašnjenje za opadanje glasa Kalasove moglo bi da bude povezano sa ovom retkom autoimunom bolešću koja pogađa ne samo mišiće i kožu.
“Dermatomiozitis u početku može da se manifestuje i kao izolovana, ili preovlađujuća disfonija usled inflamatornog zahvatanja unutrašnjih mišića grkljana, lezija sluzokože glasnih žica ili, ređe, pareze glasnih žica“, objasnila je jedna od autora studije, Rosario Markeze-Ragona.
Kako se navodi, u slučajevima opisanim u literaturi, vokalni simptomi mogu da variraju paralelno sa aktivnošću bolesti i reakcijom na imunosupresivne terapije.
“U slučaju Marije Kalas, identifikovali smo brojne kliničke i funkcionalne sličnosti, uključujći progresivni vokalni zamor, gubitak respiratorne podrške, teškoće u održavanju vokalne snage, i delimično poboljšanje nakon lečenja kortikosteroidima”, navela je Markeze-Ragona.
Retrospektivna primena istorijskih i savremenih dijagnostičkih kriterijuma sugeriše da dermatomiozitis predstavlja klinički verovatnu hipotezu koja objašnjava barem deo vokalnog i fizičkog pada pevača, naveli su autori studije.
Pored istorijskog i kulturnog interesa povezanog sa Marijom Kalas, najnoviji rad skreće pažnju stručnjaka na činjenicu da perzistentna disfonija može da predstavlja ranu manifestaciju sistemskih autoimunih bolesti.
“Najvažnija klinička poruka jeste da perzistentnu ili atipičnu promuklost nikada ne treba ignorisati. U nekim slučajevima, ona može da predstavlja prvi znak sistemske bolesti i zahteva multidisciplinarnu procenu koja uključuje otorinolaringologe, logopede, neurologe i reumatologe“, zaključili su autori studije.
Izvor: Tanjug
Otvoreni bazen u Pančevu počinje da radi 23.juna
Najnovije vesti
Barbarez: Rezultat previsok, spremićemo se i pokušaćemo da pobedimo Katar
- 19 Jun, 2026
- 4 minuta ranije
Uhapšeno šest navijača tokom utakmice Engleske i Hrvatske
- 19 Jun, 2026
- 11 minuta ranije
Porodica Lionela Mesija apelovala na javnost povodom bolesti Horhea Mesija
- 19 Jun, 2026
- 18 minuta ranije
Predsednik Vučić: Most preko Dunava kod Novog Sada veličanstven poduhvat, dokaz napretka Srbije
- 19 Jun, 2026
- 39 minuta ranije
