Sirijske vlasti zabranile alkoholna pića u Damasku
Sirijske vlasti su zabranile služenje alkoholnih pića u restoranima i barovima u Damasku, što je jedan od najjasnijih poteza islamističke vlade u pravcu primene konzervativnih mera pod vladavinom sirijskog predsednika Ahmeda el Šare.
- 19 Mart, 2026
- 3 months ago
Uredba koju je izdala pokrajina Damask u ponedeljak uveče nalaže da se licence za noćne klubove i barove preinače u licence za kafiće kojima se dozvoljava prodaja alkohola samo u zatvorenim flašama za poneti i to samo u pretežno hrišćanskim područjima, prenosi Rojters.
Prema novoj uredbi svaki lokal koji prodaje alkohol mora biti udaljen najmanje 75 metara od verskih objekata i škola i najmanje 20 metara od bezbednosnih objekata. Predsednik Šara, koji je svrgnuo bivšeg sirijskog lidera Bašara el Asada pre 15 meseci, po dolasku na vlast pokušao je da uveri Sirijce da će njihova prava i slobode biti zaštićeni. U obraćanju Generalnoj skupštini UN prošlog septembra, Šara je obećao da Sirija "gradi institucije države koja poštuje vladavinu prava i garantuje ljudska prava i slobode".
Direktor Sirijskog centra za pravdu i odgovornost sa sedištem u Vašingtonu Mohamed el-Abdulah osporio je pravni osnov za uvođenje nove uredbe protiv prodaje alkohola rekavši da postojeći sirijski zakoni ne zabranjuju konzumiranje ili prodaju alkoholnih pića. Dodao je i da nova uredba protivreči članu 12 Ustavne deklaracije Sirije koju je Šara odobrio prošle godine.
Izvor: Tanjug
Najnovije vesti
Angelina Topić druga na atletskom mitingu u Zagrebu
- 24 Jun, 2026
- 7 minuta ranije
Sledi rasplet: Ovo je tabela trećeplasiranih reprezentacija pred poslednje kolo takmičenja u grupama
- 24 Jun, 2026
- 3 sati ranije
Anćeloti: Nejmar je spreman za meč sa Škotskom
- 24 Jun, 2026
- 3 sati ranije
