Pobednik Evrovizije vratio trofej iz 2024.
Švajcarski muzičar Nemo, pobednik na Evroviziji 2024. u Švedskoj, saopštio je da će vratiti svoj trofej u znak protesta protiv daljeg učešća Izraela na takmičenju, koje je već izazvalo bojkot nekoliko zemalja.
- 13 Decembar, 2025
- 8 months ago
FOTO: Pixabay/ilustracija
"Kao osoba i kao umetnik, danas više ne mislim da ovaj trofej ima mesto na mojoj polici. Evrovizija tvrdi da se zalaže za jedinstvo, inkluziju i dostojanstvo svih ali kontinuirano učešće Izraela, kada je nezavisna međunarodna istražna komisija UN zaključila da je došlo do genocida, pokazuje jasan sukob između ovih ideala i odluka koje je donela Evropska radiodifuzna unija", naveo je Nemo u videu objavljenom na Instagramu.
Prema njegovim rečima, odluka nije pitanje pojedinaca ili umetnika.
"Radi se o činjenici da je konkurs više puta korišćen za poboljšanje imidža države optužene za ozbiljne zločine", dodao je Nemo.
Švajcarac Nemo je 2024. godine postao prvi nebinarni umetnik koji je pobedio u takmičenju za pesmu Evrovizije.
Islandski javni emiter RUV je u sredu takođe objavio da će bojkotovati izbor za pesmu Evrovizije 2026. godine u Beču nakon što je Izrael dobio zeleno svetlo za učešće.
Najnovije vesti
Hari i Megan se vraćaju u Veliku Britaniju
- 20 Avgust, 2026
- 40 minuta ranije
AI već pritiska tržište rada, najviše stradaju početne pozicije
- 20 Avgust, 2026
- 52 minuta ranije
Saobraćajna policija sprovodi pojačanu kontrolu vozača i autobusa
- 20 Avgust, 2026
- 1 hour ago
Predsednik Vučić posetio Toplički okrug
- 19 Avgust, 2026
- 7 sati ranije
