Pozitivna atmosfera u srpskom timu pred start streljačkog turnira
Program Olimpijskih igara u Parizu je više-manje isti kao i na prethodnim izdanjima najveće svetske smotre sportista. Tako će i ovaj strelci među prvima izaći na borilišta, desetak sati po završetku ceremonije svečanog otvaranja.
- 25 Jul, 2024
- 1 month ago
Streljački turnir u okviru Olimpijskih igara u Parizu će biti održanod 27. jula do 5. avgusta u Šatoruu, gradu nešto manje od 300 kilometara udaljenom od Pariza. Okupiće 342 strelca iz 82 zemlje. Najbrojnije selekcije će, prema očekivanju, imati Kina i Indija, koje stižu sa po 21 strelcem. U svakoj disciplini vazdušnim i malokalibarskim oružjem Kina i Indija imaju po maksimalna dva predstavnika.
Srbiju će predstavljati troje reprezentativaca. Svi će se nadmetati tokom prva dva dana turnira. U subotu, 27. jula „led probijaju“ iskusni članovi našeg tima, Zorana Arunović i Damir Mikec, a potom na scenu izlazi i debitant Lazar Kovačević.
Prvog dana na programu su kvalifikacije vazdušnim pištoljem u obe pojedinačne konkurencije. Damir Mikec startuje prvi u 10.30, a dva sata kasnije počinju kvalifikacije za dame u kojima učestvuje Zorana Arunović. Iza Damira su već četiri učešća na OI, dok će Zorani ovogodišnje Igre biti četvrte u karijeri.
Lazar Kovačević će svoj olimpijski debi imati u nedelju, u kvalifikacijama vazdušnom puškom.
Posle pojedinačnih takmičenja vazdušnim oružjem, Arunovićevu i Mikeca očekuje nadmetanje miks parova, a Kovačevića takmičenje malokalibarskom puškom.
Svo troje naših strelaca su se osvajanjem odličja izborili učešće na OI. Arunovićeva je iskoristila prvu šansu. Na prvom kvalifikacionom takmičenju, Svetskom prvenstvu 2022, osvojila je srebro vazdušnim pištoljem. Mikec je vizu izborio nekoliko meseci kasnije, postavši šampion Evrope na kontinentalnom prvenstvu u Talinu 2023. Kovačević je kartu za Pariz obezbedio osvajanjem zlata vazdušnom na svetskom kvalifikacionom turniru u Rio de Žaneiru u aprilu ove godine.
Naša olimpijska ekspedicija, u kojoj je troje strelaca i njihovi treneri Jelena Arunović, Goran Mikec i Stevan Pletikosić je u ponedeljak stigla u Šatoru. Dan kasnije u ovaj gradić je stigao i sportski direktor SSS, Dragan Marković.
Prenoseći atmosferu iz ekipe posle prvih zvaničnih treninga, Marković kaže:
-Svi su u dobroj formi, što govore i rezultati u pripremnom periodu. Kod njih se vidi pozitivna takmičarska trema. Spremni su i psihološki, pa očekujem da će se prikazati u dobrom svetlu, da će pružiti maksimum, što uostalom i oni sami najviše žele.
U svakoj pojedinačnoj disciplini olimpijskog turnira učestvovaće po tridesetak takmičara, znatno manje nego na svetskim i evropskim šampionatima. Međutim, za razliku od prvenstava Evrope i sveta na kome svaka zemlja može da ima do tri strelca po disciplini, na Olimpijskim igrama učestvuju samo oni koji su prošli kroz gusto sito kvalifikacija i još nekolicina po specijalnim pozivnicama. Većina učesnika ima kvalitet i pravo da se nada plasmanima u finale.
-Nama su medalje uvek cilj. Jasno je da u najjačoj mogućoj konkurenciji nije do njih lako doći i sve prognoze su nezahvalne, ali verujem da možemo bar do jednog odličja. U timu imamo dvoje iskusnih strelaca, koji mogu mnogo i u pojedinačnoj konkurenciji, a godinama sjajno funkcionišu i u miks paru. Lazar Kovačević je debitant, koji može da zablista.
Po prvobitnim planovima organizatora, streljački turnir na Olimpijskim igrama je trebalo da bude organizovan u Parizu na montažnom strelištu (na istom na kome su održana olimpijska takmičenja u Londonu 2012. i Tokiju 2021). Ipak, došlo je do promene, pa će se oliimpijske medalje deliti u centru Streljačke federacije Francuske u Šatoru.
-Strelište u Šatoruu je jedan je od najvećih objekata ovog tipa u Evropi, pruža adekvatne uslove za takmičenje. Jedina zamerka strelaca je nešto lošije svetlo u dvorani za vazdušno oružje -prenosi Marković.
Streljački turnir u okviru OI u Parizu će biti prvi olimpijski na kome kvalifikacije i finalna gađanja (prvi put uvedena 1988) neće biti održana u istom danu. Finala, koja traju znatno kraće od kvalifikacija, će biti održavana dan kasnije.
O ovoj temi je pred put govorila Jelena Arunović
-Za sve nas je ovo nova situacija. Ove sezone po takvom sistemu su održana dva Svetska kupa i olimpijski kvalifikacioni turnir. Iako se pravila ne razlikuju od prethodnih Igara, novi ritam i satnica iziskuje potpuno drugačiji način pripreme strelca, videli smo to i na osnovu svog i na osnovu tuđih iskustava,. Ipak, sada je za sve strelce najvažniji prvi takmičarski dan i da u kvalifikacijama – poručila je Arunovićeva.
Raspored
Raspored nastupa srpskih strelaca u kvalifikacijama (pojedinačna finala i mečevi za medalje miks parova u svakoj disciplini su dan kasnije)
Subota, 27. jul
10.30: Vazdušni pištolj, muškarci, kvalifikacije (Damir Mikec)
12.30: Vazdušni pištolj, žene, kvalifikacije (Zorana Arunović)
Nedelja, 28. jul
11.15: Vazdušna puška, muškarci, kvalifikacije (Lazar Kovačević)
Ponedeljak, 29. jul
9.15: Vazdušni pištolj, miks, kvalifikacije (Zorana Arunović/Damir Mikec)
Utorak, 31. jul
9.00: MK puška trostav, muškarci, kvalifikacije (Lazar Kovačević)
Prvo učešće u Berlinu, prve medalje u Seulu
Prvi srpski i jugoslovenski strelac na Olimpijskim igrama bio je Beograđanin Lazar Jovanović. U Berlinu 1936.godine nadmetao malokalibarskim pištoljem, u disciplini koja je bila preteča današnje brzoj paljbi MK pištoljem i to oružjem koje je sam konstruisao.Nije prošao u drugu fazu takmičenja, a njegov tačan plasman i rezultat nisu poznati. U olimpijskim biltenima su navedeni samo rezultati 28 strelaca koji prošli u drugu fazu, a, prema raspoloživoj dokumentaciji, ostali, uključujući i Jovanovića, podelili su plasman od 29. do 53. mesta
Prvu medalju srpskom i jugoslovenskom streljaštvu je 19. septembra 1988. u Seulu donela Jasna Šekarić, osvojivši bronzu malokalibarskim pištoljem. Dan kasnije, naša zemlja je dobila i prvog strelca olimpijskog prvaka - Goran Maksimović je trijumfovao vazdušnom puškom. Niz odličja u Seulu zaključila je Jasna Šekarić zlatom vazdušnim pištoljem
Od 1988. do danas, srpski strelci su osvojli 14 olimpijskih medalja (tri zlatne, pet srebrnih šest bronzanih).
Jasna Šekarić je sa pet odličja (jedno zlato, tri srebra i jedna bronza) najuspešniji olimpijac u istoriji srpskog sporta.
Najstariji, najmlađi, rekorder
Najstariji učesnik streljačkog turnira na Olimpijskim igrama u Šatoruu biće strelac u disciplini trap u gađanju glinenih golubova Leonel Martinez (Venecuela), koji će u septembru napuniti 61 godinu. Martinez je debitovao na OI još 1984. u Los Anđelesu, ali nije se kvalifikovao za učešće na narednih devet izdanja Igara, pa se na olimpijsku scenu vraća posle četiri decenije i to zahvaljujući osvajanju srebra na Panameričkim igrama.
Najmlađi olimpijci su 16-godišnji Čileanac Dijego Vergara (vazdušni pištolj) i Iranac Mohamed Bejravand (trap).
U Šatoruu će u istoriju olimpizma ući Nino Salukvadze, jedina predstavnica Gruzije na streljačkom turniru, koja će 10. put učestvovati na Igrama. Time će izjednačiti rekord kanadskog takmičara u konjičkom sportu Jana Milara, koji je skupio deset učešća od 1972. do 2012. (propustio je OI u Moskvi 1980).
Nino Salukvadze (55) je debitovala u Seulu 1988, kao reprezentativka SSSR, i oba puta pravila društvo Jasni Šekarić na pobedničkom postolju.Malokalibarskim pištoljem je osvojila zlato, a vazdušnim srebro.
Najnovije vesti
KRIVIČNA PRIJAVA PROTIV 19-GODIŠNJAKA: Izvršio tešku krađu u Beloj Crkvi
- 16 Septembar, 2024
- 7 sati ranije
Almir Memić i Sara Ćirković najbolji na Prvenstvu Srbije u boksu
- 16 Septembar, 2024
- 7 sati ranije
Albanski mediji tvrde: Britanski MI6 priprema smenu Vulina! Biće kažnjen zbog proruskih stavova?!
- 16 Septembar, 2024
- 7 sati ranije
Deo Pančeva sutra 17. septembra bez vode
- 16 Septembar, 2024
- 8 sati ranije