RTV Pančevo.

RTV Pančevo.

Radio Televizija Pančevo je preduzeće koje je registrovano za emitovanje televizijskog i radijskog programa. Radio Pančevo je počelo da radi u aprilu 1980. godine, TV Pančevo u decembru 1992. godine, dok je internet stranica RTV Pančevo prvi put postavljena 21. decembra 2009. godine.

Obeleženo 230. godina od osnivanja Debeljače

Debeljača je svečano obeležila značajan jubilej 230. godina od osnivanja mesta. Bogatom kulturno umetničkom programu koji je održan u Domu kulture „Jožef Atila“ predhodilo je ekumensko bogosluženje u Reformatskoj crkvi.

Bogatim programom obeležen je jubilej od 230 godina od osnivanja Debeljače. Svečanom bogosluženju u Reformatskoj crkvi prisustvovali su brojni gosti, predstavnici lokalne samouprave, Saveza vojvođanskih Mađara. Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine i Kulturnog saveza vojvođanskih Mađara. 

- Mislim da je veoma važno da budemo svesni toga da sve što imamo, sve što smo postigli, sve što su naši preci ostvarili i sagradili i ostavili nama, treba da zahvalimog Bogu, istakla je Marija Besedeš, sveštenica Reformatske crkve u Debeljači

Svečani program u Domu kulture „Jožef Atila“ otvorila je državna sekretarka u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Emeše Lalić Urban. Veliki jubilej je meštanima Debeljače čestitao i predsednik opštine Kovačica Petar Višnjički, koji je naglasio da nas ovakvi događaji podsećaju na važnost očuvanja tradicije i zajedničkih vrednosti.

- Ne čine Debeljaču samo građevine i putevi nego ljudi. Ljudi koji su vredni, radni, dobri domaćini i zato jeste Debeljača poznata ne samo u Vojvodini nego u celoj Srbiji i ljudi vole da dođu ovde. Ponosan sam na ovaj jubilej i ovo je samo prvih 230 godina. Želim da poručim svim građanima Debeljače koliko su oni nama bitni, koliko je Debeljača posebno mesto u opštini Kovačica ali i celoj Vojvodini. Želim im da proslave ovaj jubilej na najbolji mogući način, rekao je Petar Višnjički, predsednik opštine Kovačica

U bogatom kulturno-umetničkom programu natupili su učenici OŠ „Moša Pijade“, članovi Doma kulture „Jožef Atila“ i pevački hor Mađarskog kulturno umetničkog centra. Publika je imala priliku da pogleda i kratak film „Debeljača-nekada i sad“, čiji je autor Tubor Sunjok. 

- Mi smo smislili da se bavimo jednom temom a to je vašar. Ideja je bila da predstavimo Debeljački vašar i deca su uspela da se spremaju kako treba. Oni su mali ali bas su se potrudili da program bude dobar.

U okviru svečanosti, u prostorijama Dom kulture otvorena je i izložba crteža na temu jubileja, koju su priredili učenici debeljačke osnovne škole. Ovaj jubilej se u Debeljači obeležava cele godine a najviše događaja održano je tokom manifestacije „Dani Debeljače“. 

- U sklopu Dana Debeljače koji su se produžili sa programom, imaćemo sledeće nedelje i veliki koncert KUD-a „Banatsko kolo“. Hvala svima koji su se pridružili obeležavanju ovog jubileja. Trebamo da nastavimo da negujemo naše mesto, da negujemo našu tradiciju i ne smemo zaboraviti odakle dolazimo i za šta živimo. Treba da poštujemo našu Debeljaču jer drugu nemamo, rekao je Stevan Lazički, predsednik Saveta MZ Debeljača

Dom kulture „Jožef Atila“ imao je veliku podršku prilikom organizovanja svečanog programa.

- Najveću podršku smo imali od Kulturnog saveza vojvođanskih Mađara iz Subotice. Dobili smo od njih i profesionalnog dramaturga koji je sve naše kockice sastavila. Sponzori su nam i udruženje „Betlem Gabor“, Nacionalni savet mađara i opština Kovačica, objasnio je Laslo Horti, direktor DK „Jožef Atila“ Debeljača.

Rođendanski program je uspešno povezao članove zajednice, podsetio na istorijski značaj ovog događaja i inspirisao očuvanje zajedničkih vrednosti za buduće generacije.