Predsednik Vučić: Saradnja Srbije i Gruzije ići će uzlaznom linijom, visok stepen razumevanja
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji boravi u zvaničnoj poseti Gruziji, rekao je danas da će odnosi dve zemlje ići uzlaznom linijom i naveo da je sa predsednikom Gruzije Mihailom Kavelašvilijem razgovarao o brojnim pitanjima od Ugovora o slobodnoj trgovini do evrointegracija.
- 15 Jun, 2026
- 5 hours from now
Foto: Printscreen/Tanjug
"Razgovarali smo o svim geopolitičkim pitanjima, izazovima i za Gruziju i za Srbiju, čini mi se imamo veoma visok stepen razumevanja oko svih najvažnijih pitanja. I mislim da će ta saradnja samo ići uzlaznom linijom", rekao je Vučić novinarima.
Kada je reč o evropskom putu Srbije i Gruzije, Vučić je naveo da bi zemlje kandidati trebalo da međusobno razgovaraju. "Kao što znate, od pre dve godine i Gruzija je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, i verujem da ću u narednom periodu pozvati zemlje kandidate da dođu u Beograd, da razgovaramo o tome kako i na koji način da se postavimo prema Briselu, kako i na koji način da jedni drugima pomažemo, kako da sagledamo zajedničke stvari i zajedničke interese", naveo je Vučić.
Vučić se tokom posete Gruziji sastao sa patrijarhom sve Gruzije Šiom III Katolikosom u Patrijaršiji u Tbilisiju, a prethodno, Vučić je položio venac na Spomenik herojima i imao sastanak sa predsednikom Kavelašvilijem u Predsedničkoj palati, gde je svečano dočekan uz najviše počasti.
Predsednik Aleksandar Vučić istakao je danas da se veze Srbije i Gruzije ubrzano razvijaju i da najavio da će u kratkom vremenskom periodu Srbija otvoriti ambasadu u Tbilisiju.
"Sve probleme koje neki naši ljudi budu mogli da imaju ovde, imaćemo kontakt osobe i ljude koji pomažu u razvoju posla, u svemu drugom, ali i ukoliko se bilo kome bilo kakav zdravstveni problem desi, bilo kakva pomoć potrebna, da možemo da reagujemo i da pomažemo", rekao je Vučič novinarima u Tbilisiju, gde se nalazi u zvaničnoj poseti Gruziji.
Istakao je i da sve veći broj srpskih turista dolazi u Gruziju. "Od Beograda avionom manje od tri sata, u povratku je nešto malo više od tri sata - nije daleko, nije predugo. I verujem da ćemo naše prijateljstvo i bratstvo nastaviti da baštinimo i da će naši ekonomski odnosi biti na mnogo višem nivou nego što su danas", dodao je Vučić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da mu je posebna čast bila prijem kod patrijarha cele Gruzije Šia III Katolikosa u Patrijaršiji u Tbilisiju i istakao da patrijarh dobro razume poziciju Srbije i njenu brigu za manastire, svetinje i crkve na Kosovu i Metohiji.


"Ja sam mu poklonio i knjigu o Kosovu i Metohiji i našim svetinjama, crkvama i manastirima na Kosovu i Metohiji. Veoma sam srećan bio kada je patrijarh Šia III rekao da brine i da dobro razume poziciju Srbije i njenu brigu za manastire, svetinje i crkve na Kosovu i Metohiji. Verujem da ćemo
uvek imati pažnju i ljubav gruzijskog naroda, baš kao što oni imaju našu i uskoro očekujemo i patrijarha", rekao je Vučič novinarima tokom zvanične posete Gruziji.
Napomenuo je da gruzijska crkva obeležava 1.700 godina od svog nastanka, da je mnogo starija od naše crkve, ali da je samo vek ili dva kasnije dobila autokefalnost. "Gubili su je u 19. veku, iz početka 20. veka ponovo vraćali, ali jedna stara, bratska i prijateljska pravoslavna crkva. Mnogo toga smo naučili", naveo je Vučić.
Najavio je da mu predstoji nezvanični sastanak sa predsednikom Vlade Gruzije Iraklijem Kobahidzeom, kao i da će ponovo nezvanično razgovarati sa predsednikom predsednikom Mihailom Kavelašvilijem. "Verujem da ćemo nivo saradnje zaista pogurati do najvišeg nivoa", ocenio je Vučić.
Predsednik Vučić i supruga Tamara sastali su se u društvu predsednika Gruzije Mihaila Kavelašvilija i supruge Tamar Bagrationi sa patrijarhom cele Gruzije Šiom III Katolikosom u Patrijaršiji u Tbilisiju. Prethodno je Vučić položio venac na Spomenik herojima i imao sastanak sa predsednikom Kavelašvilijem u Predsedničkoj palati, gde je svečano dočekan uz najviše počasti.
Najnovije vesti
Lola Radivojević 150. teniserka sveta, Arina Sabalenka ostala prva na WTA listi
- 15 Jun, 2026
- 5 minuta ranije
Predsednik Vučić stigao u Predsedničku palatu u Tbilisiju, dočekan uz najviše počasti
- 15 Jun, 2026
- 50 minuta ranije
