RTV Pančevo.

RTV Pančevo.

Radio Televizija Pančevo je preduzeće koje je registrovano za emitovanje televizijskog i radijskog programa. Radio Pančevo je počelo da radi u aprilu 1980. godine, TV Pančevo u decembru 1992. godine, dok je internet stranica RTV Pančevo prvi put postavljena 21. decembra 2009. godine.

“TONIGHT WE ARE YOUNG” u Vršcu

U galeriji desno Doma vojske u Vršcu, u četvrtak 1. avgusta, od 20 časova, biće otvorena izložba mlade vršačke umetnice Ana Šebešćan pod nazivom “TONIGHT WE ARE YOUNG”.

Izložba će moći da se pogleda do 6. avgusta, svakog dana od 18 – 21 čas.

 

Do kraja avgusta, u okviru Vršačkog kulturnog leta, osim Ane Šebešćan, vršačkoj publici biće predstavljene još dve mlade vršačke umetnice.


Cilj organizovanja ovih izložbi je podsticanje darovitosti i afirmisanje aktivnosti mladih umetnica, naših sugrađanki. Osim motivisanja umetnica na dalji rad na polju vizuelnih i primenjenih umetnosti, cilj je usmeren i ka razvoju personalizovanih kulturnih odnosa , te upoznavanje i animiranje vršačke publike, posebno mlađe populacije, koja se razvija u kulturološkom i umetničkom pravcu.
Slika je danas nesumnjivo postala dominantan način komunikacije. Mladi više informacija prikupljaju putem vizuelnih nego putem nekih drugih medija. Upravo ta činjenica može biti inicijalan impuls da se određene, različite, autentične vizuelne poetike predstave mladoj publici u smislu kulturnog i vrednosnog usmerenja u odnosu na „more“ raznovrsnosti koje se nude na prostoru umetničkog konteksta.

 

O izložbi “Tonight we are Young” iz ugla autorke:
Izložba “Tonight we are Young” se bavi mladošću, mladalačkim buntom i otporom svakodnevnim kritikama, pritiscima, osudama i nerazumevanjima sa kojima se susreću pojedinci tokom sazrevanja i traženja svog mesta u svetu. Umesto da se radovi bave kritikom sveta i sistema u kom se nalaze, a koji ih često sputava i ograničava, autorke radova su izabrale da taj bunt i kritiku izraze kroz scene noćnog provoda i zabave, bezbrižne trenutke sa prijateljima time naglašavajući upravo ,,vanitas" kojim ih kritikuje svet. Dinamičnost scena naglašena je upotrebom jakog kontrasta, kako u fotografiji, tako i na slikama. Format korišćen za slike na kartonu je namerno izabran da odgovara formatu polaroidnih fotografija, približavajući se pristupu fotografija druge umetnice korišćenjem medveđe senke. Ideja je bila da se fotografije i slike približe što više jedna drugoj, tako da predstavljaju sličan način izražavanja i tematiku dve umetnice a ipak naglašavajući drugačije vrste umetnosti i medijume kojima one vladaju i kojima svedoče svoju mladost.
Slike su nastale upravo pod uticajem polaroidnih fotografija i želja mi je bila da zamrznem pokret, kako naslikanih figura, tako i pokrete četkice što se može videti u korišćenoj pasti, izmrljanim licima i šakama. Likovi nemaju identitete, izražene crte lica, jer predstavljaju arhetip mladih, univerzalnu mladost koja ne prolazi. Noć kao simbol atmosfere u kojoj se radnja dešava u delima i našim životima, nasuprot malicioznom prizvuku predstavlja vreme slobode koju nudi mnogim zanesenmi mladalačkim očima i srcima. Ciklus malih polaroida se više fokusira na skup predmeta, scena i simbola iz našeg svakodnevnog života koji imaju dublji smisao samo ukoliko im ga damo ili ih upletemo u svoje sećanje. Na ovaj način posmatrač se uključuje u samu izložbu kao ko-stvaraoc čija je uloga da svakoj toj sceni i predmetu da svoj lični smisao.

 

Biografija autorke:
Anna Šebešćan rođena je 2002.godine u Vršcu. Trenutno je student Fakulteta primenjenih umetnosti, odsek Konzervacija i restauracija. Do sada je učestvovala na više kolektivnih, žiriranih i realizovala je par samostalnih izložbi. U okviru ateljea vršačke slikarke Ramone Magda učestvovala je na dve kolektivne (2013.g.) i realizovala jednu samostalnu izložbu (2014.g.) Dobitnik je treće nagrade na pokrajinskom konkursu 2018.g., prvih mesta na lokalnim konkursima grada Vršca u čast sv. Josifa Temišvarskog i u čast znamenitim Vrščanima (2019. i 2021.), prve nagrade na konkursu likovne manifestacije za nagradu Paje Jovanovića (2021.) i prve nagrade na konkursu povodom obeležavanja 140 godina prijateljstva Japana i Srbije (2022.). Izlagala je u Beogradskoj tvrđavi u okviru kolektivne izložbe ,,Portret“, studentata Fakulteta primenjenih umetnosti (2022.), potom u Memorijalnoj galeriji ,,Dušan Starčević“ u Smederevskoj Palanci – 5. međunarodno bijenale umetničkog crteža i grafike (2022.) i u istoj galeriji na izložbi „Portret” (2024.), Narodnoj Biblioteci u Beogradu u okviru izložbe ,,Svet u slici – slika sveta“ (2023.). Autor je tri projekta i izložbi ,,Sakralna umetnost Istoka i Zapada“ koji se realizovao u Vršcu, Pančevu (2022.) i Beogradu (2023.). U oblasti konzervacije i restauracije, učestvovala je pod mentorstvom profesorke i dipl. restauratorke i konzervatorke Bojane Savić u restauraciji Plave sobe valjevskog Narodnog muzeja (2023.), kursu restauracije stakla u Muzeju nauke i tehnike (2023.), restauraciji nadgrobnih spomenika u Vršcu i nekoliko poseta Republičkom zavodu za zaštitu spomenika u Beogradu.