Uspešno završen Festival sportskog filma na Zlatiboru
Na Zlatiboru je uspešno završen 14. Međunarodni festival sportskog filma, koji je i ove godine okupio veliki broj autora, sportista i ljubitelja filmske umetnosti.
- 24 Avgust, 2025
- 9 months ago
Foto: TRK Zlatibor
Glavnu nagradu festivala poneo je film o fudbalskoj legendi Momčilu Vukotiću – Moci, dok je posebno priznanje pobralo ostvarenje „Prvi šampionski balkon“, autora Gorana Anđelkovića, u produkciji Sportal.rs. Ovaj film je poneo nagradu za najbolji film o visokim moralnim vrednostima u sportu, a svoju svečanu premijeru imao je u Dvorani kulturnog centra Zlatibor, dok je emitovan i na Televiziji Blic. Nagradu Anđelkoviću je uručio Dušan Knežević, generalni direktor kompanije Zlatiborac.
Veliki aplauz dobio je i trejler nagrađeno filma ,,Brate,, koji govori o tragično preminulom košarkaškom treneru Dejanu Milojeviću.
Pored toga, priznanja za životno delo uručena su brojnim ličnostima koje su svojim radom ostavile dubok trag u sportu i novinarstvu. Među laureatima su, između ostalih, novinar Sašo Ilijoski i Fazlija Šaćirović, bivši bokser reprezentacije Jugoslavije i drugi.
Festival je svečano otvorio Milan Stamatović, predsednik opštine Čajetina, a program je vodila Marija Jeremić. Domaćin festivala bila je Turistička organizacija Zlatibor, dok su među dodeljivačima nagrada bili i: Arsen Đurić (pomoćnik predsednika opštine Čajetina), Nikola Novaković (direktor TRK Zlatibor), fudbalska legenda Pižon, te legendarni atletičar Dane Korica.
Tokom festivala prikazano je više desetina filmova domaće i međunarodne produkcije, a Zlatibor je ponovo potvrdio status centra sportskog filma i kulture u ovom delu Evrope.
Ovogodišnje izdanje festivala bilo je 14. po redu, čime se nastavlja tradicija održavanja jedne od najznačajnijih manifestacija koja spaja film, sport i promociju vrednosti koje oni nose.
Festival se izdvaja kao spoj sporta, filma i kulturnog dijaloga — ove godine prikazano je 26 filmova iz regiona i šire.
U žiriju su sedeli Zoran Pavljašević, Marijana Terzin Stojčić i Aleksandar Avramović .
Pored tradicionalnih filmskih projekcija, publika je uživala u pratećim sadržajima poput trkačkog dana, revijalne vožnje oldtajmerima i javnih treninga na Kraljevom trgu . Želja organizatora — da publiku prošire, a sport i filmsku umetnost povežu kao inspirativnu priču — našla je svoj odgovor u sugestiji scenariste Dušana Bulića: „Kad je sport život, a život postane priča.“
Najnovije vesti
Predsednik Vučić stigao u Tivat, učestvuje na Samitu EU - Zapadni Balkan
- 04 Jun, 2026
- 4 sati ranije
Ostoja Mijailović: Za nekoliko dana preuzimam funkciju predsednika ABA lige
- 04 Jun, 2026
- 5 sati ranije
Penjaroja posle Dubaija: Moramo da izvučemo pouku
- 04 Jun, 2026
- 5 sati ranije
Poraz košarkaša Partizana, Dubai poveo 1:0 u finalu ABA lige
- 04 Jun, 2026
- 5 sati ranije
