Artjom Agejev obezbedio sebi i Srbiji 10.000 dolara sa SP u boksu
Reprezentativac Srbije u poluteškoj kategoriji (do 80 kg) i nekadašnji šampion Evrope iz Jerevana 2022. godine, pobedio je na poene jednoglasnom odlukom sudija – 5:0 (4 x 30:27, 29:28) Izraelca Danijela Iljušonoka i plasirao se u četvrtfinale.
- 08 Decembar, 2025
- 5 months ago
Artjom Agejev u četvrtfinalu SP u Dubaiju Foto: IBA
Agejev je ovom pobedom osigurao najnižu novčanu nagradu, koju je Međunadrona bokserska asocijacija (IBA) zagarantovala učesnicima 23. Svetskog prvenstva koje je u toku u Dubaiju, prestonici Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Zapravo, IBA garantuje po 10.000 dolara poraženim borcima u četvrtfinalu, gde od te sume 50 odsto pripada bokseru, a po 25 precenata od celokupnog iznosa, dele trener boksera i nacionalna federacija.
Inače, IBA je izdvojila nagradni fond od 8,32 miliona dolara za najbolje boksere. Zlatna medalja vredi 300 hiljada dolara, srebrna upola manje, a za dve bronzane predviđeno je po 75.000.
Agejev je mudro video borbu protiv rastom, od njega malo višeg Izraelca. Artjom je sa poludistance, iz pozicije takozvane “klackalice”, kada bi rival ispao iz balansa, preicizno pogađao Izraelca kontra udarcima.
Praktično, Agejev je u sve tri runde imao prednost kod bodovnih sudija. Prvu i treću rundu su sva petorica arbitara bodovala za Agejeva, a u drugoj deonici meča je odnos bio 4:1 za našeg reprezentativca.
U četvrtfinalu, Agejev će da boksuje protiv vrlo kvalitetnog borca, Uzbekistanca Džavohira Umatalijeva, koji je superiorno pobedio Omurbeka Bekšigita Uulua iz Kirgistana.

Vahid Abasov je zbog povrede ruke predao meč bez borbe Foto: IBA
Nažalost, danas planirani meč nije boksovao naš drugi reprezentativac, Vahid Abasov. Šampion Evrope iz Jerevana u velter kategoriji (do 67 kg), i osvajač bronze na EP u Beogradu prošle godine, prema informacijama Nenada Borovčanina, predsednika Bokserskog saveza Srbije, zbog povrede ruke morao je da preda meč bez borbe Belorusu Vadžimu Vaučoku.
Pored Agejeva, imamo još dvojicu aktivnih učesnika na IBA SP u Dubaiju. Reprezentativac Srbije u poluvelter kategoriji (do 63,5 kg) Pavel Fedorov u šesnaestini finala savladao je na poene jednoglasnom odlukom sudija – 5:0 Farhata Manilola iz Ugande i u osmini finala će da se bori protiv Argentinca Lukasa Marijana Vilalba.
Treći predstavnik Srbije na IBA Svetskom prvenstvu u Dubaiju je Artur Nagaptijan (do 54 kg). On je u prvoj borbi pobedio Portugalca Marija Manuela Peiksota Kardosa jednoglasnom odlukom sudija – 5:0 i u narednom kolu za plasman u četvrtfinale, boriće se protiv Davida Danijela De Pinja iz Kapo Verdea.
Najnovije vesti
Košarkaši Klivlenda poveli 3:2 protiv Detroita u polufinalu Istoka NBA lige VIDEO
- 14 Maj, 2026
- 4 minuta ranije
Prezentacija javnih poziva NSZ u Privrednoj komori
- 14 Maj, 2026
- 7 minuta ranije
KZM Pančeva organizuje radionicu digitalnog dizajna - Od hobija do portfolija
- 14 Maj, 2026
- 53 minuta ranije
Đedović: Usaglašene osnovne odredbe ugovora sa SOKAR-om za gradnju gasne elektrane
- 14 Maj, 2026
- 2 sati ranije
