Pravoslavne crkve obeležavaju Veliki petak, dan kada je na Golgoti razapet Isus Hrist
- 03 Maj, 2024
- 2 godina ranije
Pravoslavne crkve obeležavaju Veliki petak, dan kada je na Golgoti razapet Isus Hrist i koji važi za najtužniji hrišćanski praznik. Kao simbol Hristove žrtve u crkvama se iznosi plaštanica, koja simbolizuje njegovo telo i polaže se ispred oltara.
Veliki petak je najtužniji praznik u hrišćanskom svetu. To je dan kada je Isus Hrist razapet na Golgoti. Vernici ga obeležavaju strogim postom, uzdržavanjem od bilo kakvog veselja i proslava, a tradicija nalaže i da se ne rade poslovi na polju i u kući. U Svetouspenskom hramu, u prisustvu velikog broja vernika, u okviru večernje službe, iznesena je plaštanica, koje simbolizuje Isusovo telo posle skidanja sa krsta, i postavljena na poseban sto ispred oltara, koji predstavlja kamen na kome je telo Hristovo pripremljeno za polaganje u grob, kako tradicija i nalaže.
Plaštanica će biti izložena u Svetouspenskom hramu sve do Vaskrsa, koji se slavi od ponoći, i kada se u znak vaskršnje radosti oglašavaju i prva zvona uz ponoćnu liturgiju.
Predanje kaže da je ovaj događaj pokazao da je Isus Hrist obećani Mesija, spasitelj čije bi raspeće i stradanje trebalo da iskupi naš rod i sjedini ga sa samim gospodom.
Najnovije vesti
Serena Vilijams se vratila na teren posle skoro četiri godine i pobedila u dublu
- 09 Jun, 2026
- 4 sati ranije
Omladinci Srbije neuspešno završili kvalifikacija za EP 2027. godine u fudbalu
- 09 Jun, 2026
- 5 sati ranije
GSK kupuje Nuvalent za 10,6 milijardi dolara
- 09 Jun, 2026
- 5 sati ranije
Preminuo glumac Entoni Gidera
- 09 Jun, 2026
- 5 sati ranije
