Gojaznost je uzrok mnogih opasnih bolesti. O uzrocima, posledicama i načinu prevazilaženja ovog problema konsultovali smo stručnjake, koji su saglasni da preterano unošenje hrane može negativno da utiče na naše zdravlje u svakom pogledu.
Gojaznost je akutni zdravstveni problem današnjice. Stručnjaci je svrstavaju u vodeće faktore rizika za nastanak kardiovaskularnih, malignih i mnogih drugih oboljenja. Bilo da se radi o hroničnom problemu ili dobitku kilograma usled visokokalorične zimske ishrane, sa prvim nagoveštajem proleća, sugrađani žele da povećanom fizičkom aktivnošću smršaju. Međutim, preporučljivo je pristupiti tome sa oprezom i uz nadzor lekara.
Stručnjaci se slažu da za rekreativce dobar početak predstavljaju šetnje koje bi trebale da traju između 30 minuta i sat vremena. To je posebno važno kada se u obzir uzme podatak da 2/3 naših sugrađana ne ispunjavaju tu normu fizičke aktivnosti. Mnoge osobe se pak, odlučuju za treninge u zatvorenom.
Kada je hronična gojaznost u pitanju, u obzir bi trebalo uzeti i psihološki faktor. Često je baš uticaj psihe presudan u dobitku kilograma. Tada osobe ne jedu mnogo hrane iz realne potrebe, već kako bi potisnuli svoje probleme. Često je i psihološki faktor presudan kada ne možemo da izgubimo na težini, kaže Ivana Menovska, psiholog.
Bez obzira na to kakve se poteškoće nalaze između vas i vašeg željenog izgleda imajte na umu da ćete svakom fizičkom aktivnošću raditi i za vaše celokupno zdravlje, zaključak j enaših sagovornika.