– Mi imamo ono što oni nemaju, to imaju majke i očevi poginulih junaka. Mi imamo sinove Srbije koje oni svi nemaju u tih 19 zemalja.
Naš je posao da njihovo junačko delo nikada ne bude zaboravljeno
– Naš je posao da imamo više živih nego mrtvih, više porodilišta nego grobnica, da nam knjige budu najjače oružje, a da pravo oružje koje nas brani bude toliko moćno da više niko ne krene na Srbiju.
Najvažnije, da posle vojničkih pobeda a političkih poraza počnemo da pobeđujemo i u politici, da otvaramo fabrike – rekao je Vučić.
– Ako neko pomisli da može da ubija Srbe, naš odgovor će biti jači nego ikada u savremenoj istoriji! Druge ne diramo i ne pretimo, ali ne napadajte ni Srbe ni Srbiju, znaćemo da odgovorimo.
Neka je večna slava junacima iz sukoba devedesetih, vama porodicama poginulih hvala na vašoj žrtvi, vama dugujemo mir i slobodu, znam da za vas nema utehe, ali zahvaljujućim vašim sinovima, braći i očevima, zahvaljujući vašim sinovima imamo mir.
Nije borac mrtav kad je poginuo , borac je mrtav samo kad je zaboravljen. Nikada nečemo zaboraviti naše junake-poručio je predsednik Vučić.
20:30 Multimedijalni program dočarava pakao Košara
Sjajnim programom, monolozima i izvedbama mladih srpskih glumaca, kao i patriotskim pesmama prenet je delić atmosfere koji je vladao tokom žestokih borbi. Najpotresniji su monolozi u formi pisama vojnika majkama, devojkama i ženama.

printscreen
20.15 – Pukovnik u penziji Vidoje Kovačević je na početku svog izlaganja podsetio sve prisutne na početak bitke, i na ciljeve koje je neprijatelj želeo da ispuni
Našim trupama koje su bile opkoljene na karaulama stigli su u pomoć elitne jedinice Vojske Jugoslavije, od kojih je jedna bila 63 padobranska brigada.
– Sastavljena je od vrhunskih, posebno obučenih padobranaca. njihov dolazak je dao veliku moralnu i psihološku podršku, kako narodu, tako i jedinicama koje su se tu nalazile. Oni su zaustavili prodor šiptarskih terorista.
Pukovnik Kovačević je zatim podsetio na izreku Petra Petrovića Njegoša – “Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka!”, što je pozdravljeno gromoglasnim aplauzom.

printscreen
20:03 Počela je svečana akademija
Intoniranjem himne Bože pravde počela je svečana akademija posvećena dvadesetoj godišnjici bitke za Košare. Dragan Vučelić je otvorio govorom o junacima, čiji su najbolji primer naši heroji iz rata na Kosovu. Njihova priča je počela 1998. godine sa prvim terorističkim napadima iz Albanije na teritoriju SR Jugoslavije.
Zatim se obratio i veteran sa Košara Vladimir Ilić, koji priča o kiši granata i metaka koju su borci Vojske Jugoslavije izdržali na braniku otadžbine. Podsetio je sve prisutne na opasnosti koje su vrebale, ali i na drugarstvo koje je vladalo među vojnicima.
19:55 Junaci sa Košara pozdravljeni aplauzom kada su ušli u salu
Kada su ušli u salu naše heroje bitke za Košare dočekao je gromoglasni aplauz i ovacije svih prisutnih.
Skup je počeo u 20 časova u centru Sava.
Bitka se vodila od 9. aprila do 14. juna 1999. godine oko graničnog prelaza Rasa Košares, na granici Jugoslavije i Albanije, a cilj napada bila je da se presecanjem komunikacije između jedinica Vojske Jugoslavije (VJ) u Đakovici i Prizrenu, omogući kopnena invazija na Kosovo i ovladavanje prostorom Metohije.
S jedne strane u borbama su učestvovali delovi 125. i 549. motorizovane brigade VJ, elementi 63. i 72. specijalne brigade, kao i grupa stranih dobrovoljaca medju kojima je najviše bilo Rusa.
S albanske strane učestvovali su pripadnici OVK, regularne albanske vojske, Legije stranaca i NATO avijacija, čiji su avioni svakodnevno bombardovali položaje VJ i otežavali dopremanje hrane, municije i pojačanja.